Sākums Publikācijas Kanādas zelta mellene - dzīvības ogu valdniece
Kanādas zelta mellene - dzīvības ogu valdniece
Written by Mazdārziņš, 03/2009, Edīte Seipule   

Jebkurš dārzkopis savā piemājas dārziņā mēģina audzēt ārstniecības augus, jo tie sevī nes lielu dzīvības spēku. Sanberiju (Solarum) šajā ziņā dēvē par ogu valdnieci. Tulkojumā -saules ogu valdniece, Kanādas mellene, mellene Forte. Sanberija ir viengadīgs, pieticīgs, salizturīgs, sausumizturīgs, intensīvi augošs augs, kas sasniedz divu metru augstumu. No viena krūma var novākt līdz 10 kg melnu, spīdīgu, ķirša lieluma ogu.

Sanberija ir viengadīgs augs. Ķekarā ir sešas līdz astoņas ogas. Sanberijas ogas spēj uzlabot redzi - mazina acu nogurumu, aktivizē asins apgādi, noņem nogurumu.Svaigas ogas, sajauktas 1:1 ar rūgušpienu, liek pie strutainām brūcēm, ēdēm, augoņiem. Sulu (1:3) atšķaida ar ūdenii un skalo iekaisušu kaklu, lapu supa ārstē iesnas, un tai ir nomierinošs miegazāļu efekts. Arī kaltētām ogām ir dziedniecisks spēks, kas ļauj tās izmantot visu gadu. Ogas veicina gremošanu un aktivizē zarnu trakta darbību. Auga virszemes daļās atrasti makro un mikroelementi (mangāns, kobalts, sudrabs, selēns, pektīnvielas).

Sanberijas ogas ir viens no bagātākajiem augu valsts antioksidantiem, veicina asinsvadu sieniņu nostiprināšanos, asinsķermenīšu veidošanos, palīdz organismam atgūt spēkus pēc starošanas, lieliski palīdz pret artrītu, artrozi, vēnu varikozi, vēnu paplašināšanos. Lapu sulas klizmas izmanto hemoroīdu ārstēšanai. Augs ārstē reimatismu, osteohondrozi, astmu, uzlabo asins sastāvu, atmiņu, miegu, apetīti, kā arī organisma vispārējo stāvokli, atgriež jaunību un spēkus. Lapām piemīt augsta pretmikrobu aktivitāte, tas novērš zarnu trakta un urīnpūšļa spazmas.

Ogu izvilkums mazina spazmu sāpes, stimulē žults izdalīšanos. Lapas mazina cukura līmeni asinīs, kas ir būtiski diabētiķiem, mazina asinsvadu trauslumu.

Jaunākie pētījumi liecina, ka ogām ir spēja astādināt ķermeņa novecošanos. Vēl vairāk - ogu sastāvs aktīvi cīnās ar tādām vecuma pazīmēm kā atmiņas zudums, redzes pasliktināšanās, kustību koordinācijas traucējumi. Ogas ārstē neirozes, galvas un locītavu sāpes, gastrītus, kolītus, cistītus, hipertoniju, stenokardiju, diabētu, nierakmeņus, krampjus, varikozo vēnu paplašināšanos, seboreju, ekzēmu, psoriāzi, glaukomu.

"Šis augs būtu jāaudzē katrā dārzā. Vienreiz pamēģinot, jūs no tā vairs neatteiksities - tas kļūs par jūsu un visu ģimenes locekļu veselības ķīlu," uzskata dārzkopis Igors Ševčenko.

Sanberiju savulaik popularizēja Arturs Silde. Taču, pagaršojot melnās, aronijām līdzīgās ogas, tās šķita sājas, sasnējas, ļoti negaršīgas, tāpēc tālāk tautiņās neaizgāja. Pie manis sēklas nonāca kā dāvana un tika atvestas no Kanādas. Nezināju, kādas ir šīs ogas. Izaudzēju un aizvedu uz ķirbju izstādi. Ogas tiešām nebija garšīgas, taču par to neparasti lielo dzīvības spēku un enerģētiku pārliecinājos pati.

Ogās ir milzīga dzīvību stimulējošas enerģijas koncentrācija (kā žeņšeņa saknei). Tā tiešām spēj atjaunot ķermeni. Rudenī novāktās ogas vēl joprojām glabājas svaigas. Kāda no Sibīrijas izsūtījumu pārcietušajām latvietēm krūmā atpazina bērnībā ēstās gardās ogas. Līdz ar salnām ogas kļūst saldākas un pat šķiet garšīgākas. Ievārījumu vēl vārīšu, bet nākamgad ogas kaltēšu, samalšu un lietošu redzes stiprināšanai un ķermeņa atjaunošanai.

Iesaku šo augu visiem dabisko preparātu un ārstniecības augu cienītājiem. Audzēsim. Lietosim, būsim veseli, stpri, spēcīgi, mierīgi un jauni.

 

Publikācijas

Lai arī manā kolekcijā ir vairāk nekā 100 dažādu tomātu šķirņu, katru gadu no sarkanajiem tomātiem stādu visvairāk iepatikušās. Lielaugļu tomātus, kas paredzēti sviestmaizēm: ‘Lotringas skaistuli’, ‘Delišes’, ‘Austrālijas tomātkoku’, sarkano un ‘Minajeva gigantu’, ‘Mašeņku’, ‘Galma tomātu’.

Lasīt tālāk...

Sākums Publikācijas Kanādas zelta mellene - dzīvības ogu valdniece

Powered by Joomla!. Designed by: Joomla 1.5 Template, dba. Valid XHTML and CSS.